05 Kasım 2013

Duygusal Ağaçlar...

Ağaçların gövdesinde bulunan yaş halkaları, Bartholomäus Traubeck isimli bir araştırmacı tarafından ses dalgalarına dönüştürülmüş.
Traubeck, Playstation’ın içerisine yerleştirilen diskleri okumak için kullandığı göz ile plakçalarınkine benzer bir sistem kurmuş. Ardından ağaç gövdesinden bir ‘plak’ yapmış. Sistem ağaçların gücünü, büyüklüğünü ve yaşını tespit etmek için kullanılan yaş halkalarını sese dönüştürüyor ve ortaya hemen aşağıda dinleyebileceğiniz oldukça duygusal bir piyano bestesi çıkıyor:

YEARS from Bartholomäus Traubeck on Vimeo.

Tüm metin ve video http://www.hafifmuzik.org/haber/agaclarin-bu-kadar-duygusal-oldugunu-bilmezdik/ adresinden alınmıştır.

1 yorum:

Unknown dedi ki...

Merhaba ben Siber Mavi.Blogunu da konuk olmak istedim:)) bu postun o kadar güzel ki.. Çok ilginç bi deneyimdi izlediğim video.Bu digitale dökülmüş nota yapılmış katmanların oluşması için yıllar geçiyo.. Ve adı da Yıllar tüylerim diken diken oldu:)) Teşekkürler paylaşımın için. Ve izninle ben de senin adını belirterek blogumda yayınlamak isterim. Öptüm selamlar obiye Ponpon-Boncuk-Fıstık tan :))